Half-Life: Alyx vyšla 23. března 2020. V dalším titulu se tak z části vracíme do dnes již legendárního světa Half-Life. Počkat si však museli jeho příznivci dlouhých 13 let. Také za novinkou stojí vývojářský tým z Valve Corporation.

O plnohodnotné pokračování se nicméně nejedná, část fanoušků tak byla zklamaná již v zárodku, ačkoli se tvůrcům podařilo příběh do původních kulis začlenit velmi zdařile. Další zklamání mohla přinést dostupnost hry. Ta totiž bude pouze pro PC, těšit se tak může jen relativně úzký segment herních fanoušků.

Racionální důvod však existuje: Investice fanoušky nemine do VR brýlí. Z hlediska vybavení, které zkrátka potřebujete, abyste si vůbec mohli zahrát, tak podobný krok jednoznačně dává smysl. Hráči však nemusejí zcela zoufat, programátor Robin Walker uvedl, že dočkat bychom se v budoucnu měli i verze, která bude bez virtuální reality hratelná.

Příběh Half-Life: Alyx

Původní příběh akční hry Half-Life je zasazen do pouště v Novém Mexiku, kde se nachází výzkumný komplex Black Mesa. Děj se odehrává někdy mezi lety 1998 a 1999.

Gordon Freeman, mladý teoretický fyzik, má na svědomí nepovedený pokus a spolu s ním velké množství teleportů, s jejichž pomocí se na zemi dostávají mimozemské bytosti z dimenze Xen. Musí se tak vydat na dobrodružnou výpravu za zničením vesmírných nepřátel.

Tentokrát na nás čeká epická bitva proti jednotkám Combine, které okupují zemi. V kůži hlavní hrdinky, kterou je náctiletá Alyx Vance, tak musíte lidstvo před krutými dobyvateli zachránit. Trochu nezvykle tak nebude ústředním hybatelem děje Gordon Freeman.

Na náročnou misi ale nezůstanete sami. Důležitou roli v příběhu sehrává i doktor Eli Vance, který je otcem ústřední postavy a vědec Russel, pravý Skot s charakteristicky řízným přízvukem. Děj Half-Life: Alyx spadá mezi první a druhé pokračování kultovní ságy.

Zápletka se tak tentokrát přesunula do fiktivního Města 17, které se nachází kdesi ve východní Evropě. Což dokreslují například charakteristické trabanty.

Jaká je Half-Life: Alyx?

Bez nadsázky se jedná o průlomovou hru. Stojí totiž na zážitku ve virtuální realitě. S Half-Life: Alyx si užijete zhruba 15 hodin hraní, a to ve zdařilé hororové atmosféře.

Fyzika ve hře pochopitelně nabídne zcela unikátní vjem. Bezmála fascinující je, jakým zážitkem jsou ve hře i obyčejné úkoly, jako je manipulace s předměty. Ty pak doslova překypují detaily, a to včetně dostupných zbraní.

Pohyb je možný jednak ve dvou verzích teleportu a jednak jako kontinuální pohyb, taktéž ve dvou podobách. Otáčení je umožněno plynule i ve stupních.

Virtuální realita s sebou nese řadu specifik, na které je nutné si zpočátku zvyknout. V nejnovějším Half-Life tak například nemůžete čekat obouruční střelbu. Naopak prostředí můžete jako hráči využít efektivně ve svůj prospěch. Zásadní je dobrá viditelnost i možnost se ukrýt. Naopak slabší částí do značné míry zůstává umělá inteligence vašich nepřátel.

Ačkoli na nás čekají brutální přestřelky, akční souboje nejsou to jediné, na čem příběh stojí. Během hraní se také budete věnovat průzkumu světa kolem sebe a řešení různých hádanek. Ty opět ve virtuální realitě dostávají nový rozměr.

Díky velkému množství mikropříběhů se tak akční hra do určité míry odchýlila od původního konceptu střílečky. Což ovšem není na škodu, protože tvůrcům se podařilo novince vtisknout jedinečnou atmosféru.

Původní Half-Life, které nadchlo inovativní hratelností, tak nejenže neztratilo v tomto aspektu naprosto nic, naopak převodem do virtuální reality ještě získalo. Právem se tak o Half-Life: Alyx mluví v superlativech.